Физическото натоварване помага при безплодие
Снимка: Shutterstock
Редовното спортуване увеличава количеството и качеството на сперматозоидите. Това може да е начин да се подобри плодовитостта на мъжа, твърдят испански учени, цитирани от yahoo.com.
През последните години безплодието при мъжете става все по-актуален проблем. Според статистиката 15 на сто от семействата не могат да имат деца, а 20 на сто от случаите „вината“ е на мъжа.
Изследването
Учени от ин витро клиниката в Билбао в Испания откриха нов начин да помогнат на мъже с репродуктивни проблеми – редовното спортуване. Тяхното проучване бе представено по време на 32-ата среща на Европейската асоциация по репродуктивно здраве и ембриология. За целта на експеримента били наблюдавани 85 кандидати за донори на сперма на възраст 18-35 г. Всеки от тях отговорил на анкетата от Интернационалния въпросник за физическа активност, който оценява нивото на натоварване. Въпросникът разделя активността на - слаба, умерена, висока и прекомерно тежка.
Резултатите
Според д-р Фернандо Куинтана, шеф на лабораторията по андрология и ин витро в Билбао, „резултатите сочат, че спорът и физическото натоварване нямат никакви негативни последици върху количеството на сперма, което произвежда мъжът. Нещо повече – отразяват се благоприятно“.
Според учените мъжът има нужда от допълнителни и редовни занимания със спорт, ако иска да избегне безплодието.
Така че в очакване на бебето, е добре жената да го насърчава да спортува, като видът на спорта няма никакво значение, допълват учените.
Плуване, футбол, баскетбол, тенис – всички те ще са от полза за мъжа и ще го доближат до желаното бащинството.
И ако на жената ѝ липсват аргументи как да го мотивира, ето още едно проучване.
През март 2009 г. шведски учени доказаха, че мъжете, които спортуват редовно, живеят с 2 години повече в сравнение с връстниците си, които не са така активни.
Спортът може да ги отърве от болести като рак на простатата, високо кръвно, сърдечносъдови болести... така че ползите са много.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари